Menu Close Menu

BURSA GEZİLECEK YERLER

Anadolu'nun Atan Kalbi Bursa Bursa gezilecek yerler açısından Türkiye'nin en zengin coğrafyalarından bir tanesi. Yıllar boyunca büyük bir tarih biriktirmiş olan şehir; günümüzde de sanayinin, ticaretin ve turizmin gözde mekânları arasında yer alıyor. Bursa'nın sembollerinden biri olan Ulu Cami'yi gezerek başlayın bu şehri görmeye. Ulu Cami adı gibi koca bir kültür biriktiriyor cebinde. 1.Bayezid tarafından yaptırılan cami 20 kubbeli bir yapıya sahiptir. 2 minaresi ile şehrin en güzel heykellerinden biridir adeta. Hem tarihe meydan okur, hem de inanca kalbini açar.

Bursa merkez gezilecek yerler arasında yer alan Koza Hanı, Yeşil Cami, Yeşil Türbe de tarihi içinizde hissedebileceğiniz alanlar arasında yer alıyor. Osmanlı'ya baş şehirlik etmiş ilimizde, Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin türbelerini görmek tarih ile aranızda kurduğunuz bağı çok daha derinden pekiştirecektir. Büyük Türk devletlerinin en şanlılarından biri olan Osmanlı'nın kalbi yıllarca bu şehirde atmış. Şehir müzesinde de görülecek çok şey var. Bursa'yı kalbinden görmeye başlamak belki de sizin de kalp gözünüzün açılmasına yardımcı olacaktır. Boşuna onca büyük sultanlıklar, krallıklar, imparatorluklara ev sahipliği yapmamıştır bu şehir. Futbol takımı ile 4 büyüklerin saltanatını yıkan şehrin her köşesi başka bir zenginliğe sahiptir.

Hiç Küçülmeyen Bursa

Bursa gezilecek yerler açısından sadece merkezinde değil aynı zamanda çevre ilçelerinde de birçok seçeneğe sahip. Uludağ belki de bunlar içinde en önemlilerinden biri. Şehrin yamaçlarında yer aldığı bu yüce dağ, günümüzde dünya kış turizminin en güzide örnekleri arasında yer alıyor. Bahar aylarında da ziyaret ederek bölge faunasının zenginliğine yakından şahit olabilirsiniz. Çinileri ile meşhur İznik'te mola verdiğiniz zaman mutlaka satır köftesini denemelisiniz. İznik aynı zamanda Hıristiyanlar için bir hac merkezi konumunda. Günümüzde yer alan Hıristiyanlık mezheplerinin kararlaştırıldığı İznik Konsülü'nün yapıldığı bina hala zamana meydan okuyor. İznik gölü kenarında bir çay içerek soluklanabilirsiniz. Şeftali ağaçlarının içinden geçerken bir taraftan yeşile tanıklık edecek, bir taraftan da mavinin birçok tonunu bulacaksınız. Birçok kişi bilmez ama Bursa'nın denizi bile vardır. Kumla plajlarında denize girebilir, Uludağ'ın eteklerinden aşağı teleferikle inebilirsiniz. Artık koltuğunuzdan kalkmanın zamanı gelmedi mi?

Bursa'da Gezebileceğiniz Yerler

Bursa Ulu Cami
Bursa

Bursa Ulu Camii, aslen zaviye olarak yapılan, sonradan cami olarak kullanılmaya başlanmış olmasına rağmen çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır. I. Bayezid tarafından 1396-1400

Devamı >

Son Yazılar